MBFWI’de D.B Berdan ! – TARZIM CEPTE
Connect
To Top

MBFWI’de D.B Berdan !

Mercedes-Benz sponsorluğunda gerçekleşen İstanbul Fashion Week’in üçüncü gününde ünlü tasarımcılar Deniz Berdan ve kızı Begüm Berdan’ın sosyal medya konulu koleksiyonu oldukça beğenildi. Deniz Berdan ve Begüm Berdan ile sizin için keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

 

Merhaba kızlar heyecanlı mısınız?

Öncelikle çok karşılaştığımız bir yanlışı düzeltmek istiyorum; Deniz ve Begüm Berdan’dan yola çıkarak oluşturduğumuz markanın ismi D.B. Berdan. Defileye gelecek olursak; çok heyecanlıyız ve çok güzel bir şov olduğunu düşünüyoruz. Tabii arkada kendimizi izleyemedik ama buradan defilenin heyecanını epey bir yaşadık. Bolca korsaj ve ip kullandığımız tasarımlarımız bize defile öncesinde de oldukça heyecan yaşattı.

Kesinlikle harikaydı! Birbirinden değişik parçalar kullanmışsınız. Hazırlık süreciniz nasıldı ve bu süreç uzun sürdü mü?

Aslından ocağa kadar biz bu koleksiyonu hazırlamıştık. Ocakta olacaktı defile biliyorsunuz ama bazı üzücü olaylardan dolayı iki ay ertelendi ve koleksiyon bu şekilde kaldı o yüzden şimdi sergileme fırsatımız oldu. Yaklaşık olarak üç ayda yapıldı. Biliyorsunuz bu sektör çok hızlı ve gözünüzü açıp kapattığınızda her şey değişmiş oluyor.

unnamed-1
Kaç parça kullandınız?

Kırk iki parça, kırk iki çıkış vardı. İlki bir tiyatrocu ve oyuncu, şahane bir komedyen Aslı İnandık’laydı. Finalde de tam konsepte ve döneme uygun 2000’lerin o popüler kültürüne uygun ve ikonik isim Fatih Ürek çıktı biliyorsunuz.
tc230317_deniz_berdan


Ters köşe oldu biraz Fatih Ürek’in çıkması!

Biz koleksiyonlarımızda ironi yapmayı çok seviyoruz. Konumuz da sosyal medyaydı biliyorsunuz.


Onu Begüme sormak istiyorum. Çok ilginç bir konsept vardı. Aslında çok ironik ve bizi düşündüren bir koseptti. Begüm nerden çıktı bu konsept?

Bu konsept aslında sürekli olan bir konseptti. Çünkü sosyal medya gözümüzün önünde olan bir şey. Biz de bunu günümüz çerçevesinde kullandık. Genel olarak baktığınızda; güncel hayatlarda hangisi gerçek hangisi sanal hangisi yapmacık  bilemiyorsunuz.

unnamed


İzleyicilerimiz Tarzım Cepte videolarında da görecek, mankenlerin bir kısmı ellerinde telefon ile selfie çekerek podyuma çıktılar.

Yani zaten bir ortama girdiğimizde acaba burada internet var mı diyerek gözümüz Wifi logosu arıyor. Tamamen buna bağlı yaşıyor oluyoruz ve maalesef ki bu iletişim çağında iletişimsizlik en büyük problemimiz oluyor. Önceleri arkadaşımızı telefonla arardık, şimdi sadece mesaj atıyoruz ya da Instagram’dan takip ediyoruz. Takip etmeyi bıraktığımız zaman da “Beni neden takip etmeyi bıraktın? Artık konuşmuyor muyuz?” gibi noktalara kadar geliyor iş. Aslında bu defilenin amacı toplumun bu durumuna ayna tutmaktı.
tc230317_deniz_berdan3

Çok teşekkür ederiz. Muhteşem bir defileydi. Bir sonrakinde görüşmek üzere.

Biz teşekkür ederiz hoşçakalın.

Yazan: Neşem Helvacıoğlu

Moda yazıları