MBFWI’DE CAN Y. ÇETİNKAYA ! – TARZIM CEPTE
Connect
To Top

MBFWI’DE CAN Y. ÇETİNKAYA !

Mercedes-Benz sponsorluğunda gerçekleştirilen İstanbul Fashion Week’in ikinci gününde Can Y. Çetinkaya sayesinde hem muhteşem bir showa, hem de ilginç bir hikayeye tanık olduk.

Merhaba Can, inanılmaz etkileyici bir defileden çıktık. Defile hem show hem de film tadındaydı. Bize biraz defileyi yorumlar mısın?

Yeni jenerasyon empatinin ne olduğunu aslında çok bilmiyor. Bu yüzden izleyicilerime ve hedef kitleme empatinin ne olduğunu hatırlatmak istedim. Sunduğum hayvanları unutmuş durumdalar, bu yüzden showun yanında böyle bir film de hazırladık. Umarım etkili olmuştur.

Hayvanseverlik düşüncesini içeren bir konsept miydi bu ? Bu konsepti seçerken nelerden ilham aldınız?

Aslında gezegenimizdeki insanların yaptıkları tahribat beni etkiledi. Yok olan ormanların içinden kaçan hayvanları bizzat gördüm ve bunlarla ilgili bir hikaye yazmam gerektiğini düşündüm. Bunu bir buçuk sene süren uzun uğraşlar ve emekler sonrasında bu hikayeyi Empati adını verdiğim bu koleksiyona taşıdım.

unnamed-6

Koleksiyonunuzda kaç parça var ? Bu süreç nasıl gelişti biraz anlatır mısınız?

Altı aylık hikaye yazma döneminden sonra altı aylık bir olgunlaşma dönemine girdim. Altı ay boyunca çalıştığım ressam, hemen hemen her ay, iki parçanın üstüne benim istediğim desenleri tek tek yaptı. Ayrıca bütün aksesuarlar elle tek tek yapıldı. Altı ay boyunca yapacağımız sunum, film yapımı, kampanya çekimlerini hazırladık. Son üç aydır sadece prova yapıyoruz. Bir hafta önce her şeyi kolileyerek kapadık ve biraz dinlenelim ki bu gecenin keyfini çıkaralım diye düşündük.

unnamed-5

Üç tane baştan aşağı boyanmış manken vardı. Onların hazırlığı nasıl sürdü?

Sabahtan akşama kadar o üç mankenle prova yaptık. MAC tüm bu make-up olayını üstlendi. Her bir modelin makyajı neredeyse beş saat sürdü.

unnamed-4

Baskıdan tamamen uzaklaşmışsınız. Boya kullanmanızın nedeni doğal olması mıydı?

Aslında baskıdan uzaklaşmamın en büyük nedeni her şeyin sanatsal olmasını istedim çünkü en önem verdiğim şey bu hikayenin tamamen sanatsal olmasıydı bu yüzden her şey tamamen el yapımı olsun istedim. Kendi alanlarında uzman olan insanlarla çalıştım. Ayrıca ben sağlık konusuna fazla önem veriyorum bu da bir etken oldu diyebilirim.

unnamed-8

Bahar ve yaz aylarında erkek modasında neler ön planda?

Çok canlı renkler yerine soft renkler ve açık renkler ön planda olacak. Benim önerim kırık beyaz, mavi ve yeşil tonlarından yana.

 

Moda yazıları