Kadifeleri Nasıl Temizlemeli? – TARZIM CEPTE
Connect
To Top

Kadifeleri Nasıl Temizlemeli?

Bu sezon trend olduğu için kadife ne var ne yoksa dolabımıza doldurduk. Ayakkabılardan ceketlere, bluzlardan pantolonlara, her türlüsüne bayıldık kadifelerin. Güzel görünümünün aksine çok zor temizlenen bu hassas kumaş yıkama konusunda bizleri biraz terletti. Biz de parlak görünümlerini kaybetmesin istediğimiz bu parçaları en doğru şekilde temizlemek için size bir kılavuz hazırladık.

En çok sorulan soruyla başlayalım: “Kadifeler Makinede Yıkanabilir Mi?”

Son derece hassas bir kumaş olan kadife, makinede yıkandığında kolaylıkla yıpranır. Bu parçaların gündelik yaşantımıza da çok girdiğini düşünürsek bu kadar sık yıkanması gereken bu ürünleri çamaşır makinesinde yıkamaya kalktığınızda hızla yıprandıklarını göreceksiniz. O yüzden çok gerekli olmadıkça makinenin tercih edilmemesini öneririz. Zorda kaldığınız durumlarda ise; makinenin en hassas programında ve leke çıkarıcı içermeyen bir deterjanlarla giysilerinizi yıkayabilirsiniz. Ayrıca kadife parçaların yıkama esnasında kesinlikle sıkılmaması gerektiğini unutmayın!

 

kadife3

 

Elde Yıkamada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kadife kıyafetlerin temizliği için elde yıkama uygulaması sırasında kıyafeti kesinlikle çitilememeniz gerekmektedir. Ayrıca durulama sonrasında da kıyafeti kesinlikle sıkmamalısınız. Elde yıkama yaparken de kimyasallar içeren deterjanları kullanmamalısınız. Temizlik için çok narin bir kumaş olan kadifeyi suyla ıslatmalı ve silmelisiniz. Islatacağınız suya sadece koku vermesi adına birkaç damla yumuşatıcı da damlatabilirsiniz.

 

Kadife Kıyafetleri Fırça ile Temizlemek

Öncelikle bir miktar suyu kaynatın ve içine amonyak ekleyin. Su henüz sıcakken kıyafeti, su buharına tutun ve nemlenmesini sağlayın. Edindiğiniz yumuşak uçlu bir fırça yardımı ile kadife kıyafetinizi fırçalamaya başlayın. Bu uygulama ile kıyafetiniz temizlenmiş olur ama leke söz konusu ile bu yöntemle kurtulmanız imkansız. Bu durumda yapılacak en iyi şey kuru temizleme firmalarına danışmaktır.

Ayrıca temiz bir fırçayı temiz ve kuru tuz dolu bir kaba batırarak koyu renkli kadife giysilerinizi kuvvetlice fırçalayın. Lekelerin geçtiğini ve kullanımdan oluşan parlaklığın yok olduğunu göreceksiniz.

 

Ütülerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kadife kumaşta yüksek ısıda ütü sürmek zarar verici olabilir ama kadife çok kolay kırışan bir kumaş olduğundan ütü işlemi şarttır. Bu nedenle kadife kumaşa ütü yaparken kıyafeti ters çevirmeli ve buhar kullanmalısınız. Düz ütülemeniz halinde kadife yanar, bu da parlamalara neden olabilir.

 

Yazan: Ece Özkol

Moda yazıları