Sağlıklı saçlar için 10 ipucu – TARZIM CEPTE
Connect
To Top

Sağlıklı saçlar için 10 ipucu

Her kadın parlak, yumuşak ve hacimli saçlara sahip olmak ister. Pahalı kozmetik markaları, maskeler ve kuaförde geçirilen saatlerden önce, sağlıklı saçlara sahip olmanız için 10 ipucunu sizin için seçtik.

1.Saçlarınıza ısı uygularken dikkatli olun.

Fön, maşa, hatta saç kurutma makinası kullanırken bile dikkatli kullanmanız gerekmektedir. Saçınıza zarar vermemesi için bu aletleri mümkün olduğu kadar düşük ısıda ve saçınızdan en az 10- 15 cm mesafede tutmanız, daha sağlıklı saçları elde etmenizi sağlar. Ayrıca bu aletleri kullanırken her gün kullanmamaya özen göstermek gerekmektedir.

fon

2.Doğru şampuan ve saç kremi seçimi.

Çoğu saç problemi yanlış ürün seçiminden ve sürekli saç ürünlerinde değişim yapmaktan dolayı meydana gelir. Her insanın saç yapısı farklıdır bu yüzden banyonuzda kendi saç tipinize uygun şampuan ve saç kremi bulundurmanız gerekmektedir. Eğer saç tipiniz hakkında emin değilseniz bir dermatolog yardımıyla öğrenebilirsiniz.

3.Soğuk su.

Soğuk su cildi besleyen ve cilde iyi gelen bir yöntemdir. Su saç sağlığı için de büyük bir önem taşır. Saçları canlı tutar ve saçlarınızın eski parlaklığına kavuşmasını sağlar bu yüzden şampuanınızı uyguladıktan sonra soğuk suyla durulamaya özen gösterin.

4. Saç kesimi

Saçlarınız ne kadar uzun olursa, saç diplerinizin beslenmesi de o ölçü de zor olur. Zor beslenen saç uçları gün geçtikçe kırılır ve ortaya kötü bir görüntü ortaya çıkar. Bu yüzden saçlarınızı uçarından düzenli olarak kestirerek kırıklara ve o kötü görünüme veda edebilirsiniz.

5. Doğal yağlar

Kuru saçlar için ideal olan doğal yağların biri de zeytinyağı. Saçlarınızın çok kuruyup yıprandığını hissediyorsanız, elinize aldığınız yağı, saçlarınızın uçlarına sürün. Diplerine ise masaj yaparak uyguladıktan sonra en az yarım saat bekletin ve durulayın. Böylece saçlarınız hem nem kazanacak hem de parlayacaktır. Bu uygulamayı haftada bir kez yapabilirsiniz.

olive-oil-hd

6.  Saç tarama

Saçlarınızı kuruyken taramak yerine hafif ıslatarak taramanız saçlarınızın daha az kopmasını sağlayacaktır. Ayrıca gece yatarken diplere masaj yaparak saçınızı taramanız, kan dolaşımını arttırarak, saçınızın daha çabuk uzamasını sağlar.

55ea4d69f018fbb8f87700e4

7.Saçlarınızı her gün şampuanlamayın.

Saçın en güzel besleneceği yağ, kendi yağıdır. Her gün yıkanma sonucu saç kendi yağından beslenemez. Ayrıca her gün yıkandığınızda saçlarınız kabarır ve kuru gözükür. Bu yüzden bazı günler kuru şampuanları yada saçınızı sadece soğuk su ile durulayın.

8. Saçlarınızı koruyun.

Saçlarınızı güneş ışınlarından koruyun. Güneşten kaynaklanan UV ışınları saçlarınızın matlaşmasına ve yıpranmasına yol açar. Böyle günlerde saç nemlendiricisi ya da şapka ile saçlarınızı kurtarabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında havuza girmeden önce saçlarınızı mutlaka yıkayın böylece saçlarınızın normal suyu emmesi, klorlu suyun saçlarınıza zarar vermesini engeller. Son olarak fırçanızı ve tarağınızı mutlaka haftada bir kere sabunlu ılık suda yıkayın.

9. Beslenmenize dikkat edin.

Saç kökünden beslenir bu yüzden saçlara gerekli olan vitamin ve mineralleri ancak kan yolu ile en yüksek seviyede alabilirsiniz. Demir, çinko, B12, biotin ( kırmızı et, yumurta beyazı, kurubaklagiller vs.) içeren besinleri tüketmek, dengeli ve düzenli beslenmek, uyku düzeni, stresten uzak durmak saç sağlığı için önemlidir.

10. Kullandığınız ürünleri abartmayın.

Saçınız için kullandığınız doğal ya da katkı maddeli tüm ürünleri belli miktarda kullanmanız gerekmektedir. Ürünlerin arkasında yazan talimatları dikkatli okumazsanız her ürünün fazlası saçınızda hasarlara yol açabilir. Bu yüzden önemli olan miktarını ayarlayabilmek ve düzenli kullanmaktır.

homemadeessentialoilblend4

Yazan: Neşem Helvacıoğlu

Güzellik yazıları