Evde diş beyazlatmanın 7 doğal yolu – TARZIM CEPTE
Connect
To Top

Evde diş beyazlatmanın 7 doğal yolu

Kimyasallara gerek kalmadan, evde kolayca uygulayabileceğiniz doğal yöntemlerle nasıl beyaz dişlere kavuşursunuz sizin için araştırdık.

Çilek

Çilek, malik asit içerir ve bu asit diş macunlarında beyazlatıcı olarak kullanılan önemli bir enzimdir. İlk olarak çileği güzelce yıkayarak macun kıvamına gelene kadar ezmeniz gerekir. Daha sonrasında dişlerinizi ezdiğiniz çilekle fırçalayabilirsiniz. Çilek dişlerinizdeki tartar oluşumunu yumuşatır. Aynı zamanda bu uygulama dişlerinizi beyazlattığı gibi, dişteki kalıntıları da temizler. Ancak bu uygulamayı sık tekrarlamamalısınız çünkü çileğin içindeki asidik, çok fazla kullanıldığında diş minesine zarar verebilir.

2196
Karbonat

Karbonat, diş beyazlatmak için geçmişten günümüze kadar sıkça kullanılan bir yöntemdir. Bir bardak suya bir yemek kaşığı karbonat eklenmeniz yeterli olacaktır. Eğer tadı sizi rahatsız ederse içine yarım limon da ilave edebilirsiniz. Bu karışımı haftada en fazla bir kez kullanmanızı tavsiye ederiz çünkü karbonat çok güçlü bir diş beyazlatıcı olduğu için fazlası dişlerde aşınmaya ve çürüğe sebep olabilir.

1809274

Muz

Muzda vücudumuz için çok gerekli besinler yer alır. Muz kabuğu ise en çok diş beyazlatma işleminde karşımıza çıkar. Muzun kabuk kısmını ezerek macun yapabilir yada kabuk kısmını dişlerinize sürterek kullanabilirsiniz. Bu uygulamayı yaptıktan 10-15 dakika sonra dişlerinizi normal bir macun ile fırçalamanız gerekir. Bunu haftada üç gün uygulayabilirsiniz.

tumblr_inline_nocvsx0xmu1rv9v5t_540

Havuç

Havuç içinde dişleri beyazlatan bir madde bulundurmaz.  Ancak havucun sert yapısı, dişlerinizi temizleyerek beyaz bir görüntüye kavuşmanızı sağlar. Ayrıca dişlerinizi önce limon ve çilekle beyazlattıktan sonra, bu beyazlığı korumak için her gün farklı minik havuç parçalarıyla dişlerinizi ovabilirsiniz.

havuc

Portakal kabuğu ve defne yaprağı

Bu kür için, portakalı ve defne yaprağını iyice ezdikten sonra karıştırmanız gerekiyor. Daha sonra bu macun kıvamına gelen karışımı diş fırçanıza alarak, 5 dakika boyunca dişlerinizi bununla fırçalayabilirsiniz. Dişleri beyazlatmak için oldukça etkili olan bu yöntem. Her gün uygulanması sonucunda diş tabakasında aşınmaya yol açabilir.

portakal-kabugu-defne-yapragi-dis-beyazlatmak-icin

Gliserin

Bakteri öldürerek çürüğe de engel olan gliserin, aynı zamanda diş beyazlatmada da etkin rol oynuyor. Diş fırçanıza birkaç damla gliserin damlatmanız yeterli olacaktır.

Neem yaprağı

Neem bitkisi doğal anti bakteriyel ve antiseptik özelliklere sahiptir bu sebeple diş beyazlatma ve ağız sağlığı konusunda oldukça iddialıdır. Neem yapraklarını önceden macun haline getirmek yerine,  çiğneyerek etkisini görebilirsiniz. Eğer çiğnemek istemiyorsanız neem yağını diş macununuza ekleyerek de kullanabilirsiniz. Günde bir kere bu uygulamayı yapabilirsiniz.

neem_yagi-1

Yazan: Neşem Helvacıoğlu

Estetik yazıları

  • Yeni estetik akımı: Hollywood yanağı!

    Yüz şekli bildiğimiz gibi güzellik ve çekiciliğin en önemli kriterlerinden biridir. Bu sebeple altın oran dediğimiz çene, yanak ve yüzdeki diğer...

    Neşem HelvacıoğluMayıs 10, 2017