Yönünüzü Değiştirecek 8 Hiking Rotası – TARZIM CEPTE
Connect
To Top

Yönünüzü Değiştirecek 8 Hiking Rotası

Dünyada gezilecek pek çok rota var, görülmesi ve belki de yaşanması gereken, keşfettikçe güzelleşen yerler… Eğer hiking seviyorsanız ve nerede yapmanız gerektiğinden de emin değilseniz, bu öneriler tam sizlik.

Hiking hayata bakışınızı değiştirebilir

 

1. Camino de Santiago, İspanya

Santiago Yolu, el Camino de Santiago, dünyanın her tarafından insanların Avrupa’nın en batısına, yani İspanya’nın kuzey batısında Galiçya özerk bölgesinde bulunan Santiago de Compostela kentine varmak için izlediği ve coğrafi olarak Avrupa’da yer alan bir dizi yoldan oluşur. Yazar Paula Coelho ve ünlü aktris Shirley MacLaine’in de yürüdüğü ve anılarını yazdığı bir yol olması sebebiyle oldukça popüler. Popülerlik bir yana müthiş manzara ve tarihi yapıları görmek istiyorsanız bu rotayı yürümelisiniz.

Camino de Santiago’yu yürüyen gezginleri gösteren heykeller

Camino de Santiago’yu yürüyen gezginleri gösteren heykeller Santiago de Compostela Katedrali’nde rota sona eriyor.

 

2. Langtang Vadisi, Nepal

Nepal’in dünya harikası olduğunu söylemek artık çok sıradan. Dünyanın en yüksek zirvesi olan Everest de burada olduğuna göre, bu bölge trekking için muhteşem. Eğer Everest’e tırmanmak biraz fazla diye düşünüyorsanız, Langtang Vadisi orta seviyedeki tırmanışçılar için de uygun. Eşsiz manzarayı izlemek için istediğiniz yere yürüyerek ulaşabilir, seviyenin alçak olduğu yerlerde buzulları seyredebilirsiniz.

Langtang Vadisi

Langtang Vadisi Çay evlerinde soluklanmayı unutmayın!

 

3. Trans-Sierra Yolu – Whitney Dağı, Kaliforniya

ABD’de yaşanabilecek bir hiking macerası arıyorsanız, Trans-Sierra rotası ile sırt çantanızı alıp Whitney Dağı’na giden bu yollara düşebilirsiniz. Sierra Nevada Sıradağları’na dahil olan Whitney Dağı’na ulaşmak için, Sequoia Ulusal Parkı’ndan geçeceksiniz.

 

Peru’da yer alan İnka Yolu çok tercih edilen popüler bir rota. Ancak siz alternatif bir rota isterseniz, yalnızca birkaç şirket tarafından hizmet sunulan Alternatif Ancascocha Yolu’nu düşünün. And Dağları’nın müthiş manzarası eşliğinde yıkıntılar ve göller arasında büyülü bir seyahat edebilirsiniz.

 

5. Ay Dağları, Uganda

Afrika’da hiking dersek, aklınıza ilk Kilimanjaro Dağı gelebilir. Ancak Uganda’da daha az bilinen gizli bir cevher ise Ay Dağları. 5 bin metre ile kıtadaki en yüksek zirveyi oluşturan bu dağ sırası, önceleri Nil’in kaynağı olarak düşünülmüştü. Manzarada neler var diye sorarsanız; vadiler, çeşitli bitki örtüsü, buzullar, hatta filler diyebiliriz.

 

Büyük Kanyon’un yıllık 5 milyon yıllık ziyaretçisinin küçük bir kısmı, dört ila altı gün arasında süren bu destansı yolculuğa çıkıyor. Klasik rotanın dışına çıkmanın en güzel yanı ise dünyanın harikalarından olan bu oluşumlarla daha yakından vakit geçirebilmek olsa gerek.

Bright Angel yoluna bağlanmadan ve South Rim’e doğru ve Colorado Nehrine doğru tırmanmadan önce, North Rim’deki Kuzey Kaibab yolundan başlayabilirsiniz. Milyonlarca yıllık jeolojik geçmişi açığa çıkaran etkileyici kırmızı kaya oluşumlarının ve katmanlarının muhteşem manzarası eşliğindeki tırmanış fikri epey cazip.

 

Lut Gölü ile Akabe Körfezi arasında yer alan Petra Antik Kenti’ne varan bu rotada, her seviyeye uygun bir seçenek mevcut. Ortadoğu’daki en iyi hiking rotası olarak kabul edilen bu görkemli gezi ile kayalık araziler, etkileyici tapınaklar ve pembe kumtaşı kayalıklarına oyulmuş mezarlar arasında yürüyeceksiniz. 6 günlük bir yolculuk ile Dana Doğa Koruma Alanı’na ulaşacak, çölden ve Bedevilerin göç yolundan geçerek Petra’ya ulaşacaksınız.

Zengin Budist kültür mirasına sahip Bhutan’da hem yerel kültürel öğeleri hem de doğal güzellikleri keşfetmenizi sağlayacak hiking seçenekleri bulunuyor. Paro’da başlayan Dagala gezintisi el değmemiş ormanlara ve en ücra köylere ulaştırıyor. Himalaya’daki 5 günlük yürüyüşünüz sırasında ünlü Paro Taktsang (Kaplanın İni) Manastırı’nı da ziyaret edebilirsiniz. Bu gözlerden ırak gezinti sırasında egzotik kuşlar, baharda açan çiçekler, yüksek irtifadaki göller ve Bhutan, Sikkim ve Nepal’deki dağların manzarası ile büyülenebilirsiniz.

Keşif yazıları