Kanalların Şehri Amsterdam – TARZIM CEPTE
Connect
To Top

Kanalların Şehri Amsterdam

Amsterdam

12. yüzyılda Amstel Nehri çevresinde bir balıkçı köyü olarak kurulan Amsterdam, Hollanda’nın başkenti ve aynı zamanda Avrupa’nın en ünlü şehirlerinden. Özgürlükler şehri olarak bilinen Amsterdam’da gezip görmeniz gereken çok güzel yerler var. Harita üzerinden şehre baktığınızda arka arkaya dizilmiş bir çok U harfinden oluşan, harflerin arasından kanallar geçen ve en çok kullanılan ulaşım aracının bisiklet olduğu, dümdüz bir şehir. Size Amsterdam’da görülmesi gereken yerleri listeledik.

 

Anne Frank’ın Evi

Amsterdam’ın en çok ziyaret edilen noktalarından biri olan Anne Frank Evi, II. Dünya Savaşı’nda Anne Frank ve ailesinin  iki yıl boyunca saklandığı evin müzeye dönüştürülmüş halidir. II. Dünya Savaşı’nı bilen hemen herkes Anne Frank ve ünlü günlüğünü de bilmektedir. Bu müze, küçük Anne ve ailesi, Van Pels ailesi ve Fritz Pfeffer’in Nazilerden saklandığı günlerin anısına yapılmıştır.

anne-frank-house-1-720x404

Van Gogh Müzesi

Van Gogh Müzesi, Amsterdam başta olmak üzere dünyanın en önemli müzelerinden biridir. Şehrin en çok ziyaretçi çeken müzelerinden olan Van Gogh Müzesi, De Stijl mimarlarından Gerrit Rietveld’in planına dayanılarak inşa edilmiş ve 1973 yılında ziyarete açılmıştır.

vaaan-gogh

Rijksmuseum

Rijksmuseum, 17. yüzyıl Hollanda sanatına adanmış en geniş koleksiyonun yanı sıra Ortaçağ’dan günümüze uzanan ilgi çekici eserlerin de sergilendiği Hollanda Ulusal Müzesi’dir. Kral Louis Napoleon tarafından 1808 yılında Dam Meydanı’ndaki Kraliyet Sarayı’nda kurulan müze, 1885 yılında Vondelpark’a taşınmıştır.

rijksmuseum-amsterdam-muze4

Vondelpark

Vondelpark’ın Amsterdam’ın en geniş ve en popüler parkıdır. 1864 yılında bir grup hayırsever tarafından kurulan bu sempatik parka daha sonra 17. yüzyıl şairi Joost van den Vondel’in adı verilmiştir.

relaxing-in-the-vondelpark

Heineken Experience

Ülkenin ünlü bira firması olan Heineken ile çeşitli eğlenceli sunumların yapıldığı bir nevi interaktif bir müzedir. Heineken Experience’in yer aldığı bu yapı, 1864’te yılında firmanın yeniden yapılanmaya gittiği ve fabrikanın şehir dışında bir yere taşındığı 1988 yılına kadar Heineken’in genel merkezi olarak kullanulmıştır.

heineken_experience_002

Dam Meydanı

Dam Meydanı, Amsterdam’ın merkezinde yer alan, şehrin en ünlü meydanıdır. Yerli halk tarafından kısaca Dam olarak bilinen meydan, Amsterdam’a ismini veren Amstel Nehri boyunca kurulu olan 13. yüzyılda inşa edilmiş ilk barajın bulunduğu yerdir.

dam-meydani-1024x690

Begijnhof

Begijnhof Amsterdam’ın en güzel ve önemli yapılarından bazılarına ev sahipliği yapan şehrin önemli avlusudur. Amsterdam’ın önemli meydanlarından Spui Meydanı’na hemen yakın konumda yer alan Begijnhof’ta inşa edilen ilk binalar günümüze kadar ulaşmamış olsa da avluda çevresinde şehrin önemli yapılarından bazıları halan yer alır.

beiii

Red Light District

Red Light District ya da Türkçe karşılığı ile Kırmızı Fener Mahallesi, Amsterdam’ın dünyaca meşhur eğlence bölgesidir. 14. yüzyılda kadın arayışı içerisinde şehre varan denizcilerin talepleri üzerine kurulan Red Light District, her yıl milyonlarca turist sadece burayı görmek için bile buraya gelmektedir.

redlight0715-moulin-rouge

Yazan: Elfin Yenigün

Keşif yazıları